Hanna Kosonen aloittaa ts. toiminnanjohtajana 1.1.2020

Hanna Kosonen on nimitetty Suomen Säveltäjät ry:n ts. toiminnanjohtajaksi 1.1.-31.7.2020.

MuM (Arts Management), HuK Hanna Kosonen on toiminut muun muassa Tapiola Sinfoniettan intendenttinä, lukuisten musiikkikilpailujen ja -festivaalien tuotannollisissa tehtävissä sekä pianonsoiton opettajana ja muusikkona. Hän vastasi Suomen Säveltäjien palveluksessa vuoden 2018 Pohjoismaisten musiikkipäivien tuottamisesta ja tuottaa yhdistyksen Ääneni äärelle -hanketta. Hanna on nykyisin myös Hannu Linnun henkilökohtainen assistentti.

Yhdistyksemme pitkäaikainen toiminnanjohtaja KTM, HuK Annu Mikkonen lopettaa työt yhdistyksen palveluksessa tämän vuoden lopussa. Hän aloittaa työt Helsingin Taidehallissa vuoden 2020 alussa.

Uudeksi toiminnanjohtajaksi valittu OTM Vappu Verronen on vanhempainvapaalla ja aloittaa työt 1.8.2020.

 

[Kuva: Milla Hyvärinen]

  • Arkistot