Markku Klami ja Paola Livorsi Suomen Säveltäjät ry:n uudet hallituksen jäsenet

Paola Livorsi.
Kuva: Heikki Tuuli.

 

Suomen Säveltäjät ry:n vuosikokous valitsi vuosikokouksessaan 25.3.2017 yhdistyksen hallituksen uusiksi jäseniksi Markku Klamin ja Paola Livorsin. Hallituksen jäsenenä kaksi vuotta toiminut Veli Kujala valittiin uudelleen. Myös hallituksen varapuheenjohtaja Olli Virtaperko valittiin yksimielisesti jatkamaan tehtävässään. Muut hallituksen jäsenet ovat puheenjohtaja Antti Auvinen sekä Ilari Laakso ja Minna Leinonen.

Yhdistyksen jäsenmaksun alarajaa päätettiin nostaa 50 eurosta 55 euroon. Muutoin jäsenmaksu määräytyy entisellä tavalla ollen 1 % jäsenen Teoston kotimaan yleisestä tilityksestä, nyt siis vähintään 55 euroa ja enintään 200 euroa. Lisäksi päätettiin, että yli 75-vuotiaat jäsenet vapautetaan jäsenmaksusta siitä vuodesta lähtien, kun he täyttävät 75 vuotta.

Kuva

Markku Klami.

 

 

 

 

 

 

  • Arkistot